lt  | en  | ru 
     
 
Ką paskaityti?
 
Kokio tipo mamos ir vaiko santykiai moko elgesio, siekiant patikti ir būti maloniam visiems žmonėms?

Kokio tipo mamos ir vaiko santykiai moko elgesio, siekiant patikti ir būti maloniam visiems žmonėms?

 

 

Straipsnyje nagrinėjama prasme vartojamas terminas „patikti žmonėms“ psichologijoje reiškia polinkį daryti viską, kad kiti būtų laimingi, net savo poreikių ir norų sąskaita. Tokio elgesio dažnai išmokstama vaikystėje per santykius su mama.

Vienas iš motinos ir vaiko santykių tipų, skatinančių atsirasti ‘žmonėms malonaus elgesio’ tendencijai, yra valdingas arba kontroliuojantis. Esant tokiai dinamikai, motina turi didelių lūkesčių savo vaikui ir naudoja kaltę ar manipuliavimą, kad vaikas darytų tai, ko ji nori. Savo ruožtu, kad išvengtų konflikto ar bausmės, vaikas išmoksta teikti pirmenybę motinos poreikiams ir norams, o ne savo.

Kitas motinos ir vaiko santykių tipas, galintis paskatinti ‘žmonėms malonų elgesį’, yra emociškai nutolęs arba aplaidus. Šioje dinamikoje motina gali būti emociškai nepasiekiama arba neįsitraukusi į vaiko gyvenimą, todėl vaikas jaučia patvirtinimo ir vertės trūkumą. Tada vaikas ieško pritarimo ir dėmesio iš kitų ir labai stengiasi jiems patikti, kad jaustųsi mylimas ir priimtas.

Abi šios motinos ir vaiko santykių dinamikos gali lemti sveikų ribų trūkumą ir tendenciją kelti kitų poreikius pirmiau už savus. Tai gali pakenkti vaiko psichinei sveikatai ir savigarbai, nes jis aukoja savo laimę ir gerovę, siekdamas įtikti kitiems.

Be to, žmonėms malonus elgesys dažnai kyla iš baimės būti atstumtam arba paliktam. Vaikai, užaugę aukščiau minėtuose motinos ir vaiko santykiuose, išmoksta sieti savo poreikių išreiškimą su galimu atstūmimu ar apleidimu. Ši baimė skatina juos nuolat ieškoti kitų pritarimo ir priėmimo, o tai ir sukelia 'žmonėms malonaus elgesio’ ciklą.

Geros naujienos yra tai, kad ‘žmonėms malonus elgesys’ gali būti pakeistas sveikesniais, ryžtingesniais bendravimo su kitais būdais. Terapija gali būti vertinga priemonė, padedanti asmenims įveikti neigiamus savo auklėjimo padarinius ir išmokti nustatyti ribas, pranešti apie savo poreikius ir teikti pirmenybę savo gerovei.

Svarbu, kad tėvai žinotų, kokį poveikį jų santykiai su vaiku gali turėti jų vaiko psichologiniam vystymuisi. Kurdami palaikantį, ugdantį ir sveiką vaiko vystymąsi, tėvai gali padėti užkirsti kelią ‘žmonėms patinkančio elgesio' formavimuisi ir ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi, savivertę ir sveikas ribas. 
  © 2024 skypepsichologas.com | Interneto svetainių kūrimas