lt  | en  | ru 
     
 
Ką paskaityti?
 
Kaip vaikai mokosi įtikimo žmonėms?

Vaikai dažnai išmoksta įtikti žmonėms, o ypač savo mamoms, siekdami pripažinimo ir priklausymo jausmo šeimose ir socialiniuose sluoksniuose. Tačiau stiprus siekis patikti žmonėms gali turėti ir neigiamos įtakos vaiko raidai.

 

Kaip vaikai mokosi įtikimo žmonėms?

 

Vienas iš būdų, kaip vaikai išmoksta įtikti savo motinoms, yra stebėjimas ir mėgdžiojimas. Vaikai nuo mažens nuolat stebi ir mėgdžioja aplinkinių, taip pat ir savo tėvų, elgesį. Jei vaikas mato, kad jo motina nuolat teigiamai reaguoja į tam tikrą elgesį, pavyzdžiui, dalijimąsi žaislais arba sakymą žodžių ‘prašau’ ir ‘ačiū’, vaikas greičiausiai kartos tokį elgesį, stengdamasis sulaukti panašios teigiamos reakcijos.

 

Nuolatinis poreikis įtikti gali paskatinti ir vaiko autentiškumo bei individualumo stoką. Jie gali taip susirūpinti, kad patenkintų savo motinos ir kitų lūkesčius, kad išmoksta ‘pamiršti’ savo norus, poreikius ir interesus. Tai gali sukelti savęs suvokimo stoką ir sunkumų formuojant savo įsitikinimus bei vertybes.

 

Kitas būdas, kaip vaikai išmoksta įtikti savo motinoms, yra pozityvus pastiprinimas. Kai vaikas elgiasi taip, kaip mamai patinka, jis dažnai būna apdovanojamas pagyrimais, dėmesiu ir meile. Šis sutvirtinimas stiprina elgesį ir skatina vaiką ir ateityje džiuginti savo mamą.

 

Toks pastiprinimo laukimas gali skatinti pasitikėjimą tik išoriniu patvirtinimu ir nepasitikėjimą savimi. Vaikas gali būti pernelyg susirūpinęs dėl kitų pritarimo, jam gali būti sunku priimti savo sprendimus ir įsitvirtinti, neieškant patvirtinimo iš savo motinos ar kitų žmonių.

 

Vaikai taip pat išmoksta įtikti savo mamoms per prisirišimo procesą. Prisirišimas reiškia emocinį ryšį, susiformuojantį tarp vaiko ir jo pagrindinio globėjo, paprastai motinos. Šis ryšys yra svarbus vaiko emocinei ir psichologinei raidai ir padeda vaikui jaustis saugiai. Kai vaikas patinka mamai, stiprėja prieraišumas ir gilėja emocinis ryšys tarp jų.

 

Tačiau šis prisirišimo poreikis taip pat gali sukelti priklausomybę ir nesugebėjimą būti nepriklausomam. Vaikas gali tapti per daug priklausomas nuo savo motinos emocinės paramos, jam gali būti sunku užmegzti sveikus santykius su kitais arba veikti savarankiškai.

 

Be to, vaikai gali išmokti įtikti motinoms, kad patenkintų savo poreikius. Pavyzdžiui, vaikas gali išmokti dalytis žaislais su mama, nes tai leidžia daugiau laiko praleisti kartu žaidžiant ir sustiprina santykius. Įtikdamas mamai, vaikas taip pat gali gauti emocinę paramą ir rūpestį, reikalingą augti ir klestėti.

 

Poreikis įtikti, siekiant patenkinti savo poreikius, gali skatinti pasiaukojimą ir savęs priežiūros nepaisymą. Vaikas gali atidėti savo poreikius, kad pirmenybę suteiktų mamos malonumui.

 

Apibendrinant galima pasakyti, kad nors noras įtikti kitiems, ypač mamai, yra natūrali vystymosi dalis, tačiau jis taip pat gali turėti neigiamos įtakos vaiko emocinei ir psichologinei gerovei. Vaikams svarbu išmokti sveikų būdų išreikšti save ir ginti savo poreikius, o ne nuolat stengtis įtikti kitiems. Tai padės jiems kurti stiprų savęs jausmą, sveikus santykius ir gebėjimą veikti savarankiškai. 
  © 2024 skypepsichologas.com | Interneto svetainių kūrimas