lt  | en  | ru 
     
 
Ką paskaityti?
 
Ką reiškia būti intelektualiu šiandien

Ką reiškia būti intelektualiu šiandien, svarsto Tony Buzan, anglų autorius ir mokymo konsultantas. 

 

Intelekto sąvoka gimė 20 amžiaus pradžioje ir buvo sukurta, siekiant įvertinti žmonių skaitymo, skaičiavimo ir verbalinius gebėjimus. Šiandien toks testavimas nebėra taip vertinamas - tačiau juk tik šimtmetis prabėgo nuo tada, kai buvo žengiami milžiniški žingsniai, ieškant galimybių įvertinti žmogaus inteligenciją, pasiremiant jų verbaliniais ir skaičiavimo gebėjimais.

 

Jau 1960 - 1970 metais kilo abejonės, ar tai yra pakankamai platus apibrėžimas. Daugybė žmonių su aukštais verbaliniais ir skaičiavimo gebėjimais visai neatrodė besielgiantys intelektualiai, kai socialinėse situacijose demonstruodavo savo žodžių ir skaičių žinias ir tuo keldavo mirtiną nuobodulį kitiems. Tapo aišku, kad socialinis intelektas kai kuriose situacijose yra žymiai svarbesnis.

 

Sužydėjo multi-inteligencijos teorija, ir greta verbalinio bei skaičiavimo intelekto suformuluota eilė kitų:

  • asmeninis intelektas - tai gebėjimas sutarti su žmonėmis ir tapti geriausiais jų draugais;
  • fizinis intelektas - tai gebėjimas būti bendrai sveiku individu;
  • jutiminis intelektas - tai gebėjimas naudotis savo juslėmis;
  • erdvinis intelektas - tai gebėjimas tyrinėti trimatę erdvę ir valdyti judančius objektus;
  • kūrybinis intelektas - tai gebėjimas lanksčiai mąstyti pakankamu greičiu, originaliai ir garsiai;
  • dvasinis arba etinis intelektas - tai gebėjimas teikti kitiems užuojautą, meilę ir rūpestį.

Plačiai naudojama emocinio intelekto idėja patenka į asmeninės arba dvasinės inteligencijos apibrėžimą.

 

Aukštų gebėjimų vaikai išreiškia savo inteligenciją įvairiais būdais: analitiniai gebėjimai naudojami apibendrinti informaciją ir identifikuoti susijusius požymius; komunikacijos gebėjimai reikalingi prasmingai pristatyti faktus; socialiniai gebėjimai ypatingai reikalingi prasmingų santykių formavimui, žinojimui, kada, ką ir kam sakyti. Dažniausiai visų jų derinys ir lemia žmogaus sėkmę gyvenime - sako Sir Peter Lampl, Sutton labdaros, kuri padeda deprivuotiems vaikams petekti į Oxfordą, vadovas.

 

Intelekto požymiai - tai budrumas, įžvalgumas, nuovoka, smalsumas, kūrybiškas atsakas į galimybes ir problemas, gebėjimas greitai pasimokyti iš klaidų. Intelektualus žmogus nemėgsta protiškai tinginiauti ar nuobodžiauti, nes jam tie dalykai tiesiog kelia nepasitenkinimą. Intelektualus žmogus yra save motyvuojantis ir ambicingas bei siekia malonumo naudodamasis savo talentais, o rezultato vertė, be abejo, priklauso nuo to, ar geriems ar blogiems tikslams intelektas naudojamas - sako A.C. Grayling, filosofijos profesorius iš Birkbeck. 
  © 2024 skypepsichologas.com | Interneto svetainių kūrimas