lt  | en  | ru 
     
 
Ką paskaityti?
 
Neurochemija ir neuropsichologija...

Neurochemija ir neuropsichologija – psichoterapijos efektyvumą aiškinanti mokslų kombinacija

Priklausomybės ligos, kompulsinis persivalgymas ir nutukimas, dėmesio sutrikimas, patologinis lošimas, rūkymas susiję su įgimtu arba įgytu disbalansu diencefalinėje smegenų dalyje (malonumo centre), kuris atsako už žmogaus saugumo, šilumos, sotumo jausmus.

Jei šie poreikiai nepatenkinti, limbinė sistema signalizuoja grėsmę, nerimą ir diskomfortą. Sužadinamas troškimas, motyvuojantis individą veiklai, kuri pašalintų negatyvias emocijas. Tai apdovanojimo stokos sindromas – individo biocheminio neurologinio nesugebėjimo patirti malonumą iš paprastų kasdieninių veiklų pasekmė (priklausomiems asmenims būdinga ahedonija). 

Centrinėje Nervų Sistemoje prisirišimas arba globa ir streso jausmas yra nesuderinami: jie niekada nepasireiškia kartu – nes dominuoja arba simpatinė NS (streso atsakas), arba parasimpatinė (globos atsakas).

Dopaminas ir oksitocinas veikia afekto reguliavimą ir prisirišimo mechanizmą. Dopaminas dalyvauja teigiamų emocijų kūrime, o oksitocinas svarbus geriems socialiniams ir šeimos santykiams. Pastovus stresas mažina oksitocino lygį – ir to pasekoje gebėjimą prisirišti prie kitų. Ir atvirkščiai, pakankamas oksitocino lygis skatina į stresą reaguoti ieškant pozityvių socialinių santykių ir ramios stimuliacijos. 

Kadangi teigiami socialiniai ryšiai didina oksitocino lygį ir mažina streso hormonų (kortizolio) lygį, galima tikėtis, kad tos pačios biocheminės reakcijos pasireikš, jei tarpasmeninio palaikymo lygis didės sukūrus tokias terapines aplinkas, kurios skatina prisirišimą ir rūpestį. 

Tuo prisirišimo neuropsichologija priklausomybių gydyme aiškina, kodėl grupių terapija yra svarbi ir veiksminga. Rūpinimasis kitais ir globos patyrimas stimuliuoja oksitocino išsiskyrimą ir malonumo jausmą, o didelis jo lygis mažina narkotikų toleranciją ir jų troškimą, taip pat mažina atsiribojimo nuo žmonių poreikį (Eisler, Levine 2002), o tai reiškia, kad prisirišimas prie žmonių atvirkščiai proporcingas narkotikų poreikiui.











 
  © 2024 skypepsichologas.com | Interneto svetainių kūrimas